COVID-19 és az iskolák – FRISSÍTVE!

   
A Hívatlanul Hálózat − az Iskola a határon facebook oldalon megjelenő kérések hatására − elindított egy adatgyűjtést a koronavírussal, az iskolák érintettségével, a járvány kezelésével kapcsolatban. Mivel napokkal később elindultak a jóval professzionálisabb kérdőívek, a terepet boldogan átengedjük. A néhány nap alatt beérkező tizenhat választ azonban ismertetni szeretnénk, mert önmagában is tanulságos, és hátha gyorsabb segítséghez juttatja az arra rászorulókat.

Javasoljuk a folytatást a PDSZ oldalán: https://nedolgozzingyen.hu/2020/09/24/te-milyen-korulmenyek-kozott-dolgozol-a-jarvany-alatt-toltsd-ki-kerdoivunket/

és a Szülői Hang oldalán: https://szuloihang.hu/q/jarvany2020/?ref=homepage1

Az intézmény nevét nem volt kötelező megadni, a helyét tizenegyen, a pontos nevét négyen adták meg: válaszok érkeztek Budapestről, Győrből, Nyíregyházáról, Zalaegerszegről, Békéscsabáról, Nagyatádról.

Az ellátottsággal kapcsolatban a következő válaszok érkeztek (változtatás nélkül közöljük):

„Erősen hiányos!

Minden van

Nincs lázmérő; maszkot nem kaptunk; külsős takarítócég az első napokban fertőtlenített, már nem. Fertőtlenítő késve jött.

A lázmérőt és a takarítószemélyzetet kivéve megfelelő.

Saját költségvetés terhére lehet vásárolni, amíg el nem fogy a pénz. Lázmérő nincs, maszk: kettő/tanár, gyereknek, amit hoz otthonról, fertőtlenítő: kettő az egész intézményre, a menzán és a bejáratnál, kézmosó egyelőre van, takarítószemélyzet : 5 fő a három szintes épületre.

Kevés maszk, pár darab fertőtlenítő (nem minden teremben!!),az is fújós, lázmérő (sima) egyelőre 2 db

Nem megfelelő. A padok, kezek, WC fertőtlenítése, a maszk használat órán nem kötelező, a folyosón igen, de nem tartják be. A tanulók vándorolnak. A menzán egymás mögött állnak szorosan, az asztalnál egymás mellett ülnek. Lázmérés pontatlan, hőmérőzés folyik, de nem megbízható, aki rosszul van kisebb gyerek azét mérik meg. 2 tanár covidos, elhallgatják, sok a hiányzó, de nem tesztelik őket. Mindenki fél.

fertőtlenítő, hőmérő van, mást gyerek visz

Takarító csak három van, de mivel tanítás alatt takarítanak, rohannak mindig, hogy a kilincset, mosdót, padokat fertőtlenítsék. Igazán a nap végén az osztálytermek takarítására csak 2 óra áll rendelkezésükre, ezért nem érnek végig rajtuk. Maszkból a dolgozók sajátot használnak, az intézmény nem kapott a fenntartótól. Fertőtlenítő van, lázmérőt még nem láttunk, biztos utolsó nap fog megérkezni az is.

4 lázmérő, elegendő fertőtlenítő. A takarítószemélyzet csak papíron képes elvégezni a fertőtlenítést napközben.

Takarító nem elégséges, fertőtlenítő elég, maszkot kaptunk, lázmérőt még nem.

Megfelelő

Gyér

Fertőtlenítő szer

Fertőtlenítő van. Maszk van, de csak mutatóban. Takarítószemélyzet hiányzik. Takarítás egyes tantermekben hiányos, esetleges. Padok tisztítása, fertőtlenítése nem történik meg illetve akkor történik meg, ha azt a pedagógusok a gyerekekkel elvégzi.(Kisgyerekekről van szó). A termek napi kétszeri fertőtlenítése álom. 4 mosdó jut 250-300 gyerekre, amiknek a takarítása szintén hiányos. 1 db homlokérintéses lázmérő van a 800 fős iskolában.

2-3 takarító, 1 lázmérő, maszkról nem tudom, fertőtlenítő néha kifogy”

 Tizenhat válasz érkezett azzal kapcsolatban, hogy a felelős intézményektől megkapták-e a szükséges segítséget (a válaszokat változtatás nélkül közöljük):

„Nem

Egyházi iskola vagyunk, a fenntartó maximálisan segített

Az évet az érettségiről maradt, saját alapítványi pénzből vett kézfertőtlenítővel kezdtük, késve jött új. Természetesen nem segít senki, csak magunkra számíthatunk.

Igen

A két maszkot ingyen kaptuk szeptember 18-án, a többi eszközt majdnem időben, egy héttel a kezdés után megkaptuk a tankerülettől

Kevéssé

Nem tudok erről semmit.

nem tudom

A kézfertőtlenítő adagoló berendezés az utolsó percben jött. Maszk ügyben ellenállásba ütköztünk, mondván mindenkinek van otthon.

A szakképzési centrum világos protokollt továbbított a tanévkezdés előtt néhány nappal. A gyakorlati megvalósítással kapcsolatos problémákban hagyta csak magára az intézményünket.

Igyekszik. De leginkább össze-visszakapkodnak.

Második hét keddi napján pozitív teszt egy tanulónál, az iskola a jelzéseket megtette! Hatóságok egy héten keresztül semmit sem tettek , az osztály folytatta a tanulást, majd egy héttel a pozitív teszt után a járványügy mégis elrendelte a karantént 3 napra!!!

Fertőtlenítőt szerzett be.

Szept. 1- jére megvoltak a dolgok.

Nem. Sehogy.”

 

Tizenöten válaszoltak arra, milyen segítségre volna szükség:

„Tesztelés vagy átállás digitálisra

Takarítók, fertőtlenítők, megfelelő maszkok (minimum FFP2-es) ; több hely, nagyobb termek. De leginkább online oktatás, hogy esélyünk legyen túlélni. Mi is emberek vagyunk. Veszélyességi pótlék. Több megbízható információ. Betegség esetén 100%-os táppénz.

Több érintés nélküli lázmérőre, takarítónőre

kézfertőtlenítő és személyzet és észszerű és logikus döntések

Több fertőtlenítő, maszk, a gyerekek kisebb létszáma. 750 gyerek jár hozzánk, egy viszonylag kis területű iskolába. Lehetetlen a szeparálódás.

Én 60 évesen online szeretnék tanítani!

korrekt tájékoztatás kifelé

Több takarító, maszk.

Ha tényleg le kell fertőtleníteni minden teremcsere (csoportváltás) után a termeket, akkor extra személyzetet kellene biztosítani. A diákok vándorlását minimalizáltuk, de bizonyos esetekben (szaktermi tantárgyak, bontott csoportok) muszáj a tanulócsoportoknak vándorolniuk. Egy nap 2-3 teremváltás történik osztályonként (18 osztályunk van, kb. 40 teremfertőtlenítést kéne végrehajtani egy délelőtt során, párhuzamosan többet is). A tornaóráknál előírás, hogy ki kell menniük, de nincs elég sporteszköz a kinti tevékenységekhez.

Átlátható információkra. Logikus intézkedésekre.

Hatékony járvány kezelésre a hatóságok részéről! Kellő lépések megtétele kellő időben!

Egy átható ellenőrzésre (a megyéről, nem pedig helyből)

A fertőzöttek körüli karanténok kialakításában, kontaktkutatásban, érintettek tájékoztatásában

Sok aktívan, rendesen dolgozni képes takarítóra. A kapuban a kézfertőtlenítést elvégző személyzetre, hogy a pedagógus tudja végezni a rábízott gyerekek felügyeletét, nevelését. Pedagógusokra, mert nem bírjuk a betegek helyettesítését.

Volt, hogy egy osztályban 4 fertőzött is volt. Bent voltak órákon. Az osztály tagjai otthon maradtak maguktól (amit már nem tehetnek, hiszen nincs önkéntes karantén). Nem vezettek be digitális oktatást, a gyerekeket és tanárokat nem kutatták kontaktként, nem tesztelték. Pl. digitális oktatás bevezetésére és tesztelésre lenne szükség ilyen helyzetben. Most éppen 1 pedagógus és 2 hallgató (gyakorlatát teljesítő leendő pedagógus) fertőzött. Tartottak órákat, voltak a tanáriban, de nem történik semmi.”

A megjegyzés / egyéb rovatban a következő válaszok érkeztek, e-mail címet (nem volt kötelező) egyet kaptunk:

„Teljes káosz van. Sehol információk (ki kerül karanténba, mi vár rá, mennyi pénzt kap, miért nem számít a mi életünk). Szörnyű stresszben, vacak maszkokban próbálunk dolgozni. Szégyen, ami van.

El kellene látni a tanárokat ffp2 maszkokkal, abban kellene tanítani. Követni a német példát, hogy az osztály fele délelőtt jön, fele délután, csökkentett óraszámban tanulva. Fel kellene mérni a diákok és a tanárok egészségi állapotát és aki veszélyeztetett egészségi állapotú, annak online oktatás kellene. Veszélyben vagyunk!

6 osztályt 10 tanárt érint, a létszám hozzávetőleges, gyerekem iskolája

A Klik-es intézményekhez képest szigorúbb és egységesebb szabályozás van érvényben szeptember 1 óta a technikumokban.

A mi intézményünk úgy tesz, mintha nem is lenne vírus!

Regisztrált fertőzött diák iskolai környezetét, osztálytársakat, tanárokat nem értesítették, nem vonták ki őket a mindennapi munkából, a vezetőség az eltusolásra biztatja a náthás vagy covid-gyanús beteg tanárokat, és deklarálja, hogy csak akkor lesz leállás, ha tanár is megbetegszik.

Amit a pedagógus nem végez el ( fertőtlenítés, konyhai kiszolgálás, bizonyos tantermek takarítása stb.az sok helyen nincs elvégezve) Kovid kontaktos gyerekekről nem adhatunk jelzést az érintett osztály szüleinek.”

Köszönjük mindazoknak, akik megtiszteltek minket a válasszal.

*************************************

Eredeti cikkünk:
Az iskolák és intézmények jelenlegi (Covid-19) helyzetével kapcsolatban adatgyűjtést indítunk, hogy jobban lássuk a gyerekek, pedagógusok és intézmények helyzetét, hogy mind az érdekvédők, mind az intézmények lássák, hogyan is állunk valójában.

Az adatokat táblázatba gyűjtve a honlapon közöljük.
Adatok beküldhetők névvel és név nélkül.
A beküldők neve és e-mail címe természetesen nem publikus. 
 
A kérdőív itt tölthető ki:
 
Cikkünket az alábbi Facebook bejegyzés ihlette, köszönjük.
 
 
Share

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük