Meghívó Időutazó oktatási projektre

marom-logo Idoutazo-logo

A MAROM Egyesület (Auróra, Bánkitó Fesztivál, Negyed7Negyed8, Népszínház Karnevál) legújabb oktatási-projektje, az Időutazó, mely a történelmi zsidónegyed kultúr- és társadalomtörténetét dolgozza fel az elmúlt két évszázad távlatában.

Az Időutazó oktatási projektet a 2016. április 29-30-án megrendezésre kerülő Mit keresünk mi itt? – Alternatív oktatás és kutatás a zsidó negyedben szakmai napokon mutatjuk be.

A magyar zsidóság történetéről kevesen tudnak ma többet, mint ami a Sortalanság kapcsán az iskolák kötelező tananyagává vált. Az Időutazó projekt célja, hogy a budapesti Belső-Erzsébetváros épített örökségén keresztül köztudássá váljon a Holokauszt története mellett éppannyira az is, hogy hogyan éltek a magyar zsidók a világháború előtt, vagy épp a Rákosi-, vagy a Kádár korszakban. Ennek az eddig még kevéssé feltárt történetnek egy fontos szeletét mutatjuk be a régi pesti zsidónegyed társadalomtörténeti esszéi és interaktív játékok formájában.

A szakmai napok a MAROM Egyesület Időutazó – interaktív oktatási anyag Budapest zsidó örökségéről c. projektjének keretében valósulnak meg, annak lezárásaként. A programra olyan kezdeményezéseket hívunk meg, amelyek helyspecifikus pedagógiával, hely- és várostörténettel, azon belül is a történelmi zsidó negyeddel, és az ahhoz kötödő társadalmi emlékezettel foglalkoznak a környezeti nevelés és az élményalapú oktatás módszerein keresztül.

Mit tanít, miért értékes a pesti történelmi zsidónegyed? Mitől innovatívak és milyen módszereket használnak a zsidónegyed örökségére építő alternatív oktatási projektek és városi séták? Hogyan viszonyul egymáshoz a városi tér, az emlékezet és a történelmi tudat és hogyan lehet ezt egy oktatási projekt nyelvére lefordítani? Értelmezhető-e a városi tér alternatív történelemkönyvként? Ezekre és ehhez kapcsolódó kérdésekre keressük a választ közösen a kétnapos szakmai program során.

Helyszín: Izraeli Kulturális Intézet / Israeli Cultural Institute (1061 Budapest, Paulay Ede utca 1.)

Facebook esemény: http://bit.ly/szakmainapok-marom

Időutazó applikáció: http://bit.ly/idoutazo-app

********

PROGRAM

Szakmai nap (2016. április 29., péntek)

1. Az Élő örökség bevezető szekcióban Susán Eszter, az Időutazó projekt vezetője rövid összefoglalóban ismerteti a projekttel kapcsolatos tanulságokat.

Ezután a projektben dolgozó történészek

  • Szívós Erika (PhD, ELTE BTK Gazdaság és Társadalomtörténeti Tanszék, egyetemi docens),
  • Fenyves Katalin (PhD, ORZSE) és Lénárt Adrás (PhD, 1956-os Intézet, Csillagos házak projekt)

tartanak előadást és mondják el reflexióikat az Időutazó szakmai hátteréről.

2. A Testet öltő emlékezet című második szekció során a zsidó helytörténet és kulturális örökség megismertetésével foglalkozó szervezetek mutatkoznak be és beszélnek a releváns projektjeik tartalmi és módszertani jellemzőiről.

3. Az Interaktív negyedek – közösségi séták  című harmadik szekcióban a régi pesti zsidónegyed helytörténetét interaktív sétákon keresztül bemutató szervezetek és sétavezetők mesélnek a városi tér és a pedagógia kapcsolatáról.

Előadások:

  • Perczel Anna (ÓVÁS! Egyesület): Kik éltek, kik építettek itt? Zsidó részvétel Budapest világvárossá válásában
  • Kenesei Marcell (Centropa): Tanítsuk azt, hogyan éltek a zsidók, ne csak azt, hogyan haltak meg
  • Mayer Gábor (Gláser Jakab Emlékalapítvány): Azok a hagymasza gú pólisi ószeresek? – Teleki ‘44 kutatás
  • Neumann Péter (Haver Informális Zsidó Oktatási Közhasznú Alapítvány): Diákokkal a zsidónegyedben – a Haver Alapítvány foglalkozásai
  • Vida Nárcisz (Zachor Foundation for Social Remembrance): Pedagógiai célú történelmi séták a régi pesti zsidónegyedben
  • Bálint Anna: Gutenbergtől Gláserig – egy nyolcadik kerületi séta nyomában

Módszertani bemutatók (2016. április 30., szombat)

Két helytörténeti interaktív program:

  • 11.00 órától:  A VIII. kerület zsidó emlékei c.séta módszertani szempontból
  • 15.00 órától: Lépten-nyomon – városi szerepjáték felnőtteknek, az Időutazó projekt egyedi módszerű városi játékának első bemutatója.

A részletes program innen letölthető

Bármilyen további kérdéssel keressen a következő email címen: aron.lukacs@auroraonline.hu

Share

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük