„Miért kell politikát vinni az iskolába? A tanárok miért nem a tanítással foglalkoznak?” – gyakran felmerülnek ezek a kérdések az utóbbi hónapokban.
Ehhez most már hozzátehetik azt is: „Miért kell a szülőket is politikával traktálni?”
Nagyon fontos tisztázni: Nem a tanárok politizálnak! A politika tört be néhány évvel ezelőtt durván az iskolákba! Méghozzá a következő módon:
- elvették az igazgatók legfontosabb jogait, azaz nem dönthetnek önállóan arról, hogy kit alkalmaznak és arról sem, hogy mire lehet az iskoláknak járó pénzt elkölteni;
- a rossz gazdálkodás következményeként – a jelentős mennyiségű felhasznált EU-forrás ellenére – a gyerekek nagy része lepusztult, piszkos, sok esetben életveszélyes épületben tölti a napjait, a szülők festik a tantermeket, viszik a fénymásolópapírt stb.;
- hozzáértés nélkül erőltetnek a tanárokra és a gyerekekre olyan tananyagot és tankönyvet, melynek a nagy része korszerűtlen, felesleges, elveszi az időt és az energiát azoknak az ismereteknek az átadásától és azoknak a képességeknek a fejlesztésétől, melyek szükségesek ahhoz, hogy a gyerekek a jövőben sikeresek legyenek.
A Tanítanék-mozgalom SZAKMAI párbeszédet kezdeményezett a kormánnyal, amely ezt POLITIKAI párbeszéddé silányította:
- érdemi válasz helyett megpróbálták a kezdeményezést hazugságokkal lejáratni: „a tanárok már megint fizetésemelést akarnak” (ez egyik pontban sem szerepel), „a tanárokat felbérelték a politikai pártok” (várjuk a bizonyítékokat), „a tanárok nem akarnak dolgozni” (a mozgalom neve TANÍTANÉK) stb.
- a közvélemény megtévesztésére létrehozták az „oktatási kerekasztalt”, melyben a kormány saját magával egyeztet és természetesen egyetért
A pedagógusok reakciója
- Létrehozták a Civil Közoktatási Platformot (CKP), mely a PÁRTFÜGGETLEN, SZAKMAI CIVIL SZERVEZETEKET (pl. Magyartanárok Egyesülete, Történelemtanárok Egylete, Könyvtárostanárok Egyesülete, Független Diákparlament, TANOSZ, Oktatói Hálózat, Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesülete stb.) tömöríti.
- A CKP tagjai önkéntes munkát végeznek, mely során kidolgozzák a legfontosabb intézkedések tervét, és a közvélemény figyelmének, támogatásának fenntartása érdekében polgári megmozdulásokat szerveznek.
- Az érvényben lévő sztrájktörvény nem teszi lehetővé, hogy a pedagógusok törvényesen sztrájkoljanak, ezért végső elkeseredésükben polgári engedetlenségre készülnek (egyórás munkabeszüntetés), mely során állásukat kockáztatják.
A CKP a legfontosabb, rövid távú céljait a 12 pontban fogalmazta meg.
A CKP és a Tanítanék hosszú távú célja egy KORSZERŰ ISKOLARENDSZER létrehozása, melyben:
- a gyerekeket nem terhelik felesleges ismeretekkel, de mindent megtanulhatnak, ami a 21. században fontos,
- a gyerekek önállóan és kritikusan gondolkodó, öntudatos és sikeres felnőttekké válnak.
A „Szülői értekezlet” részletes leírása a Tanítanék csoport oldalán (http://www.tanitanek.com/) olvasható.
(A tanítanék csoport weboldalán bővebb, és folyamatosan frissülő információk találhatók a pedagógusok mozgalmáról, ott olvasható – többek között –. a március 15-én közzé tett 12 pont, magyarázatokkal együtt.)
(Sulyok Blanka, Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesülete)
A fenti anyag innen, hosszabb változata pedig innen tölthető le és osztható meg.